Posted on

Byl jsem nějaký unavenější, takže není foceno každé zastavení jednotlivě. Z nedostatku času zde dávám odkaz přímo na celé album.

Křížová cesta na Andrlův Chlum

Zde je pár článečků, ani jede není můj, jsou sebrány porůznu na internetu.

Křížová cesta na Andrlův chlum
Původní křížová cesta byla vybudována v letech 1753 – 1755 při staré cestě do Litomyšle z iniciativy tkalce Augustina Andrese. Zastavení křížové cesty byla umístěna podél této cesty na svahu kopce zvaného Kalvárie. Z původní křížové cesty se zachovalo jediné zastavení mezi posledními dvěma kaplemi dnešní křížové cesty. Nová křížová cesta byla postavena v letech 1852 – 1853 a tvoří ji 11 prostých kapliček. Všechny byly obnoveny roku 1994. Pro interiér menších kaplí vytvořil tehdy sgrafita Zdeněk Brožek. Do 12. kaple zhotovil umělecký kovář František Bečka kovoplastiku Krista. Třináctou kapli zdobí obraz Richarda Peška s názvem Snímání z kříže.

Legenda o založení Křížové cesty
Byla jasná a vlažná noc léta Páně 1753. Tkadlec Augustin Andres se probudil a rychle vyskočil z postele. Myslel si, že už už bude ráno, nejvyšší čas vydat se na tradiční cestu s plátnem do Litomyšle. Od Mendrika stoupal příkrou cestou, o které se dávno říkalo, že je jako křížová, vzhůru do řetovského kopce. Když došel nahoru, až tam, co je dnes kaple Božího hrobu, uslyšel odbíjet teprve půlnoc. Na cestu do Litomyšle bylo příliš brzy, a tak si dal ranec s plátnem pod hlavu, ulehl a usnul.

Ve snu se mu zdálo, jak je po celé cestě ze zdola až nahoru rozestaveno čtrnáct kapliček, zastavení Křížové cesty. Od kapličky ke kapličce jde procesí, zpívá a modlí se. Když došlo až k němu, zjevila se mu překrásná paní a vyzvala ho: „Postav tady Křížovou cestu. Ve tvém úsilí ti budu nápomocna.“

Když se Andres probudil, pečlivě si označil místo, kde spal, a šel dále do Litomyšle. Cestou rozjímal a přemýšlel o divném snu. „To sama Panna Marie mě vyzývá, abych to udělal“, myslí si, „a musím tedy poslechnout. Jen, kde vzít na to peníze, když nic nemám?“

Z trhu spěchal domů a hned pro radu k panu děkanovi. Ten se podivil nad zvláštním snem, ale uznával, že by se tam Křížová cesta pěkně vyjímala. „Sen je sen“, pravil a dodal,“ vyhovět mu při nejlepší vůli nemůžete. Považte jen, co by to stálo peněz!“
Ale Andres byl jako beran, ne a ne se nechat odradit od svého úmyslu. Od biskupa si vymohl povolení ke sbírce i ke stavbě. Za pomoci mnohých dobrodinců se dal do díla, ovšem milodary stačily tak tak na polovinu práce, na druhou peníze chyběly. Nesnáze nastaly znovu. Najednou se na rozestavěné Křížové cestě zjevila opět ona překrásná paní a potěšila ho slovy: „Až půjdeš domů, potkáš člověka, který ti dá tolik, kolik potřebuješ na dokončení milého díla,“ a zmizela. Andresovi se hned lehčeji kráčelo domů. Byl zvědav, koho to asi potká? A hle! Proti němu si to kráčí sice zámožný, ale nejlakomější občan města. S Andresem se dal mimo vše nadání do řeči a zjistil, proč se práce zastavila. Nakonec dal Andresovi tolik peněz, že stavba mohla být zdárně dokončena.

===========================================
Původní Křížová cesta byla postavena v letech 1753 – 1755 při staré cestě do Litomyšle z iniciativy tkalce Augustina Andrese. Její zastavení byla umístěna podél této cesty na svahu kopce zvaného Kalvárie. Z původní křížové cesty se zachovalo jediné zastavení mezi posledními dvěma kaplemi nové křížové cesty.

Nová křížová cesta byla postavena v letech 1852 – 1853 a tvoří ji 11 menších výklenkových kapliček. Ty byly obnoveny roku 1994. Pro interiér těchto kaplí vytvořil sgrafita Zdeněk Brožek, do dvanácté kaple zhotovil umělecký kovář František Bečka kovoplastiku Krista. Třináctou kapli zdobí obraz Richarda Peška s názvem Snímání z kříže.[1]

První zastavení je umístěno u křižovatky ulic J. Štyrsy a J. Haška, poslední zastavení je pod vrcholem u Božího hrobu.

Křížová cesta je chráněna jako nemovitá Kulturní památka České republiky.

====================================================
Křížová cesta na Andrlův chlum

Na severním svahu kopce Andrlův chlum se nachází křížová cesta vedoucí na vrchol. Současných čtrnáct kaplí dnešní křížové cesty zde bylo postaveno v letech 1852-53. K jejich celkově obnově došlo v roce 1994.
Původní křížová cesta zde byla vybudována v letech 1753-55 z iniciativy tkalce Augustina Andrese, z níž se však dochoval pouze jeden objekt.

První zastavení je umístěno u dnešního hostince Mendrich a kolem všech kaplí prochází zeleně značená turistická cesta. Pro interiér menších kaplí vytvořil tehdy Zdeněk Brožek sgrafita. Do 12. kaple vytvořil umělecký kovář František Bečka kovoplastiku krista. Pro 13. kapli namaloval Richard Pešek obraz snímání z kříže.
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/krizova-cesta-na-andrluv-chlum

============================
Vznik křížové cesty má docela romantický nádech. Ne podklady, ale pověst říká, že ústecký tkadlec Augustin Andres, chodící pravidelně se zbožím do Litomyšle, jednoho dne po zdolání nejstrmější části cesty na Andrlův chlum usedl do trávy a usnul. Ve spravedlivém spánku se mu zjevila Panna Marie a vyzvala jej, aby na stráni, po které pravidelně vystoupal, vybudoval křížovou cestu.

Když se tkadlec probudil, nevěděl, zda má snu uvěřit. Ale bázeň před Bohem mu dodala odvahy, a když získal po poradě s panem děkanem Janem Leopoldem Mosbenderem jeho podporu a dokonce pomoc ve shánění peněz, dal se do díla. Stavba probíhala v letech 1753 – 1755 a křížová cesta byla panem děkanem vysvěcena 28. října 1755. Kopci, dosud nazývanému Řetovský, se v tomto čase začalo říkat Kalvárie. Povětrnostní vlivy a chybějící údržba vedly ke zkáze tohoto díla, z něhož dnes zůstalo pouze jediné zastavení mezi třináctou a čtrnáctou kaplí. Ano kaplí, protože rozpadlá zastavení staré křížové cesty nahradily v letech 1852 – 1853 zcela nové zděné kapličky. I ty potřebovaly dokonalou údržbu, či spíše renovaci, ke které došlo v devadesátých letech minulého století. Jedenáct jich svými sgrafity vyzdobil ústecký výtvarník Zdeněk Brožek. Poslední tři, dvanáctá, třináctá a čtrnáctá jsou větší a mají poněkud bohatší vnitřní výzdobu. Proto jsou opatřeny uzamykatelnými vraty, která se otevírají jen o významných církevních svátcích nebo na požádání. Ve dvanácté kapli se nachází kovoplastika ukřižovaného Krista od Františka Bečky. Obraz Snímání Krista z kříže instalovaný ve třinácté kapli pochází od Richarda Peška, ve čtrnácté kapli lze zhlédnout napodobení Božího hrobu. Takto opravená a upravená křížová cesta byla vysvěcena 12. června 1994.
 
Zdroj:https://www.ustinadorlici.cz/cs/clanky/39-turista-a-volny-cas/virtualni-prohlidky/virtualni-prohlidky-cz/2850-krizova-cesta

One Reply to “Křížová cesta na Andrlův Chlum”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *